Od 1 stycznia 2024 r. przedsiębiorcy działający w Polsce mają obowiązek przygotowania raportów dotyczących ESG. W roku 2024 bezpośredni obowiązek raportowania obejmuje największe przedsiębiorstwa oraz, pośrednio, wszystkich współpracujących z nimi dostawców, w tym kancelarie prawne, które muszą również uwzględnić i wykazać się polityką ukierunkowaną na aspekty ESG.
Kancelarie prawne przed wyzwaniem ESG
Działające w środowisku biznesowym kancelarie prawne stają przed podwójnym wyzwaniem. Jako doradcy pomagają klientom stworzyć i wdrożyć właściwe strategie ESG, które będą spełniać wymagane standardy raportowania niefinansowego. Jako dostawcy usług będący częścią określonego łańcucha dostaw powinny móc wykazać swoim klientom i partnerom, jakie działania z zakresu ESG realizują.
ESG w kancelarii – od czego zacząć
Przymierzając się do opracowania polityki ESG, należy spojrzeć na praktyki już funkcjonujące w kancelarii. Większość firm prawniczych, oprócz pracy zarobkowej, podejmuje też działania pro bono na rzecz podmiotów z trzeciego sektora czy też osób potrzebujących, zagrożonych wykluczeniem społecznym. Przeglądając rankingi Rzeczpospolitej w kategorii “Pro bono”, można przekonać się, że prawnicy doradzają nieodpłatnie w wielu różnych tematach, co daje możliwość wykazania działalności w każdym z obszarów ESG i kompleksowego podejścia do stworzenia strategii.
Partnerzy społeczni dla kancelarii
Wybór organizacji społecznych, z którymi można nawiązać współpracę pro bono i wykazać ją w raporcie ESG jest bardzo szeroki. W planowanej strategii ESG kancelaria może uwzględnić wsparcie organizacji działających w obszarze społecznym, środowiskowym i ładu zarządczego. Świadczenie usług doradztwa prawnego pro bono pokazuje zaangażowanie w zrównoważony rozwój, etykę i odpowiedzialność społeczną. Łącząc te działania z wdrożonymi w kancelarii standardami z zakresu ładu korporacyjnego, pracowniczego well being i ochrony środowiska, można opracować kompleksowy, podlegający kwantyfikacji program ESG.
Charytatywna działalność kancelarii na rzecz organizacji non profit stanowi też wyjście naprzeciw oczekiwaniom klientów i pracowników. Znaczenie wrażliwości biznesu na problemy współczesnego świata rośnie. Firmy mierzone wskaźnikami pozafinansowymi oczekują, że ich partnerzy także dostosują się do stawianych wyzwań dotyczących środowiska, społeczeństwa i ładu korporacyjnego. Coraz częściej klienci podczas składania zapytań ofertowych zwracają się do kancelarii prawnych z prośbą o podanie własnych danych uwierzytelniających ESG. Badania wykazują, że także pracownicy podejmując decyzje dotyczące kariery zawodowej, często biorą pod uwagę wpływ firmy na społeczność i zaangażowanie w znaczącą pracę. Młodzi ludzie chcą wpływać na przyszłość, w której żyć będą ich dzieci. Chcą pracować dla firm, które nie koncentrują się tylko na chęci powiększania zysku, ale oferują też możliwość wpływania na pozytywne dla świata zmiany.