
Każda współpraca z NGO’sem utwierdza nas w przekonaniu, że jeśli bliskie są nam jej idee i cele, prowadzenie PR dla NGO to czysta przyjemność. Utożsamiając się ze społecznością, na rzecz której działa dana fundacja czy stowarzyszenia, jesteśmy w stanie wygenerować sto razy więcej pomysłów na skuteczne kampanie medialne i dotrzeć do każdego, nawet najmniej dostępnego VIP-a, by je zrealizować.
W Tokio kończą się właśnie Igrzyska Paraolimpijskie. Tylko dziś (3 września 2021) Polacy zdobyli tam dwa złote medale: Barbara Bieganowska-Zając w biegu na 1500m i Karolina Kucharczyk skoku w dal! Obie zawodniczki w Tokio startują w kategorii T20, obejmującej sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. Tak, jest taka grupa wśród osób trenujących sport wyczynowo:-)
Sportem paraolimpijskim w wymiarze globalnym zajmuje się IPC – International Paralympic Committee (IPC). Grono paraolimpijczyków tworzą zarówno osoby z niepełnosprawnością fizyczną, jak i intelektualną, w tym wymienione na wstępie tegoroczne mistrzynie. Interesów sportowców z niepełnosprawnością intelektualną na forum IPC strzeże Federacja VIRTUS, będąca członkiem IPC, a także światowym organizatorem sportu wyczynowego osób z niepełnosprawnością z intelektualną. Od kilku lat ulubionym przez VIRTUS miejscem lokowania wydarzeń sportowych jest Polska. Nie dalej jak w czerwcu bieżącego roku, federacja we współpracy z jej krajowym przedstawicielem – Związkiem Stowarzyszeń Sportowych Sprawni Razem, zorganizowała w Bydgoszczy Mistrzostwa Świata VIRTUS w lekkiej atletyce. Miejscem rozegrania igrzysk letnich (VIRTUS Global Games 2022) będzie Kraków.
Przygotowaniem igrzysk letnich w Krakowie zajmuje się wspomniany związek Sprawni Razem, który organizuje sport wyczynowy osób niepełnosprawnych intelektualnie na polu krajowym. Obie wymienione na wstępie mistrzynie olimpijskie należą do lekkoatletycznej kadry narodowej osób z niepełnosprawnością intelektualną, powoływanej i prowadzonej przez związek Sprawni-Razem. Związek ten zajmuje się również sportem powszechnym (inaczej: rekreacyjnym): organizuje zajęcia, obozy i zawody sportowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, co pokrywa się częściowo z działalnością organizacji znanej jako Olimpiady Specjale.
Kto to zrozumie?
Jak widać system organizacji sportu jest bardzo złożony. Powyższe wprowadzenie pokazuje, że w sporcie istnieją nisze, o których większość z nas nie ma pojecia. Tylko czasami, tak jak dziś, przemknie nam przed oczami tytuł newsa: Polki zdobywają złoto paraolimpijskie! Zwykle jednak nie kojarzymy padających dalej nazwisk zawodników. Tymczasem dla obu dzisiejszych mistrzyń złoty medal to nie pierwszyzna. Barbara Bieganowska Zając od lat jest królową dystansu 1500m (kat. T20). Do niej należy rekord paraolimpijski, który ustanowiła w Rio. Od 2012r. nikt nie pobił jej rekordu świata. Równie długim stażem zawodniczym może pochwalić się Karolina Kucharczyk, która w Tokio odzyskała złoty medal igrzysk paraolimpijskich w skoku w dal (kat. T20), zdobyty wcześniej w Londynie w 2012 r. i utracony cztery lata później w Rio. Obie lekkoatletki należą do kadry narodowej Sprawni-Razem.
Będąc blisko sportu osób niepełnosprawnych, jako agencja public relations dostrzegamy ogromną potrzebę budowania świadomości społecznej w tym zakresie. Dlatego podjęliśmy się prowadzenia działań media relations dla związku Sprawni- Razem. Komunikujemy wydarzenia sportowe organizowane przez związek i pomagamy w zapewnieniu obecności VIP-ów. Współpracujemy też blisko z należącą do związku Fundacją Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie, która od kilku lat aktywnie wspiera rozwój sportu osób z Trisomią 21 (zespół Downa). W tym roku Fundacja koordynuje udział reprezentacji Polski w Igrzyskach Europejskich 2021 dla osób z zespołem Downa: SU-DS Euro Trigames, które odbędą się w październiku we włoskiej Ferrarze. Już wkrótce spodziewajcie się doniesień medialnych z pola sportowej walki, która toczyć się będzie na obiektach Ferrary!
Obecnie większość działań, jakie prowadzimy na rzecz fundacji i NGO’sów, dotyczy sportu osób niepełnosprawnych. W przeszłości nasza agencja obsługiwała też wiele innych podmiotów non profit, takich jak Towarzystwo Wioślarskie Syrenka, Komitet Ochrony Praw Dziecka czy Fundacja Przedsiębiorczości Kobiet. Każda współpraca z NGO’sem utwierdza nas w przekonaniu, że jeśli bliskie są nam jej idee i cele, prowadzenie PR dla NGO to czysta przyjemność. Utożsamiając się ze społecznością, na rzecz której działa dana fundacja czy stowarzyszenia, jesteśmy w stanie wygenerować sto razy więcej pomysłów na skuteczne kampanie medialne i dotrzeć do każdego, nawet najmniej dostępnego VIP-a, by je zrealizować. Tworzenie projektów i wdrażanie ich w życie przynosi w takich przypadkach ogromną satysfakcję, niespotykaną we współpracy z podmiotami komercyjnymi.