
Dla firm z branży budowlanej i wnętrzarskiej zmiana komunikacji marketingowej w kierunku online oznacza konieczność tworzenia wartościowych i angażujących treści, kierowanych do wymagającej grupy odbiorców. Nowoczesny product marketing musi rozumieć, jakich informacji poszukują profesjonaliści i gdzie je znajdują.
W czasach, gdy komunikacja już niemal całkowicie przeniosła się do Internetu nowoczesny content marketing stał się jedną z najskuteczniejszych metod budowania świadomości i silnej pozycji rynkowej marek. Content marketing łączy dotychczasowe działania marketingowe i PR, integrując treści reklamowe, marketingowe i wizerunkowe w spójną strategię komunikacyjną. Przy jej tworzeniu warto pamiętać o kilku najważniejszych zasadach.
Siłą działań content marketingowych jest wartościowa treść, kreowana w sposób interesujący i skłaniający do interakcji określoną grupę odbiorców. Zarówno w komunikacji B2B jak i B2C firm budowlanych podstawa do ich stworzenia jest w zasięgu ręki – od historii firmy, misji i wizji, przez innowacyjne rozwiązania i korzyści z zastosowania oferowanych produktów i usług, po realizowane projekty, raporty, wydarzenia czy otrzymywane nagrody. Każda z firm jest ekspertem w swojej dziedzinie, dzielącym się wiedzą i doświadczeniem. Każda też ma wartościowych pracowników z ich pasjami i zainteresowaniami, którzy mogą stać się najlepszymi ambasadorami marki. Warto spojrzeć na firmę z dystansu, przeanalizować jej wizerunek w oczach kontrahentów, otoczenia biznesowego i społecznego, pracowników czy dziennikarzy. Rzetelna analiza jest podstawą opracowania skutecznej strategii content marketingowej. Zadanie można powierzyć zewnętrznym specjalistom, agencjom komunikacji marketingowej, którzy po zbadaniu sytuacji wyjściowej wyłowią najciekawsze aspekty i na ich podstawie sformułują kluczowe przekazy.
Istotą treści, tworzonych na potrzeby publikacji w sieci jest ich interesujący i angażujący charakter. W dobie natłoku informacyjnego nie sprawdza się atakowanie reklamą. Teraz musimy sprawić, by potencjalni klienci sami szukali, wartościowych porad od marki i wywołujących emocje materiałów. Podstawą do ich wykreowania jest odpowiedź na pytanie, czego potrzebują odbiorcy i jakie treści będą dla nich ciekawe i angażujące. W ich poznaniu pomoże m.in. dobrze wykonana analiza słów kluczowych, wpisywanych w wyszukiwarki. Dobór odpowiednich fraz jest jednym z ważniejszych czynników odpowiadającym za sukces późniejszych działań. Podstawą do ich stworzenia będą zarówno listy naszych usług, jak i podpowiadane przez google odpowiedniki i najczęstsze zapytania.
Rozpowszechnianie treści jest w content marketingu o wiele ważniejsze niż jej tworzenie. Odpowiednia strategia i wybór miejsca, gdzie nasz artykuł, felieton, news spotka pożądanych odbiorców i nie utonie w zalewie innych tematów, jest jednym z kluczowych zadań agencji marketingowej. W budowaniu pozycji eksperta i godnej zaufania marki budowlanej w obszarze B2B, sprawdzą się wszelkie case study, informacje rynkowe, raporty, zamieszczane na stronach i blogach firmowych czy w mediach branżowych. W przypadku działań B2C bazujący na emocjach przekaz rozpowszechniać będziemy w najpopularniejszych dla naszej grupy odbiorców kanałach, w tym w social mediach.
Jak pokazują aktualne badania social media (SM) wciąż rosną w siłę. Liczba użytkowników mediów społecznościowych na świecie w 2018 roku wynosi 3,196 miliarda. W ciągu ostatniego roku liczba polskich użytkowników social media wzrosła o 13%, a o 17% tych, którzy z social media korzystają na urządzeniach mobilnych. Obecnie to już 14 mln osób. Czy dla marki budowlanej jest miejsce w social media? Odpowiedź na to pytanie może być wyłącznie twierdząca. Warunkiem – przemyślany wybór kanałów i odpowiednie dopasowane treści. Wybierając spośród najpopularniejszych, jak Facebook, Instagram, LinkedIn i Twitter warto skoncentrować się na tych, które zapewnią najszerszy zasięg i dotarcie do pożądanych grup docelowych. O ile w przypadku komunikacji B2B podstawą będzie LinkedIn – tu miejsce znajdą treści eksperckie, rynkowe, promujące innowacyjne rozwiązania, precyzyjnie skierowane je do pożądanych partnerów – to uzupełniać je może przemyślany profil FB – ukierunkowany na kreowanie pozytywnego wizerunku firmy, wywoływanie emocji i angażowanie. Firmowy fanpage może być też miejscem zamieszczania informacji istotnych z punktu widzenia potencjalnych pracowników, pokazywania firmy w sposób transparentny, sympatyczny i autentyczny.
Współpraca z influencerami jest jednym z najgorętszych trendów marketingowych także w branży budowlanej. Influencerzy – znane i lubiane osoby, aktywnie działające w sieci, za którymi podążają tysiące, a nawet miliony, odbiorców. W natłoku informacyjnym to ich opinia cieszy się większym zaufaniem czytelników, niż serwowane w mediach reklamy. Popularni blogerzy/vlogerzy/instagramerzy mają dziś większy wpływ na sposób myślenia i decyzje zakupowe potencjalnych odbiorców. O najważniejszych graczach na rynku budowlanym pisaliśmy tutaj, warto jednak na bieżąco śledzić blogosferę, nie tylko w danym segmencie. Wystarczy, że lubiany sportowiec zaplanuje budowę lub remont domu, by stać się wpływowym ambasadorem marki budowlanej. Jednak nie tylko zasięgi odgrywają istotną rolę. Jak pokazują najnowsze dane rośnie w siłę pozycja funkcjonujących na mniejszą skalę mikroinfluencerów. Poruszający się w wąskim specjalistycznym temacie lub działający aktywnie na lokalnym rynku – mogą być idealnym kanałem precyzyjnego dotarcia do naszej grupy docelowej. Poprowadzenie współpracy z influencerem można oddać w ręce fachowców, którzy pomogą w wyborze, ustalą szczegóły i zawrą stosowne umowy.