effectivepr warszawa - agencja marketingowa
  • Polski
  • English

Stalowy czy granitowy?


Przy zakupie nowego zlewozmywaka często pojawia się pytanie, z jakiego materiału powinien być wykonany? Zastanawiając się nad tym, najczęściej wybieramy jedną z dwóch, najbardziej popularnych na rynku, opcji: stal lub granit.

Zlewozmywak to wciąż niezbędne wyposażenie każdej kuchni. Chcemy, aby stanowił on element dekoracyjny, jak i funkcjonalny. Pasował stylistycznie do wnętrza, a jednocześnie był trwały. Na szczęście mamy z czego wybierać, gdyż na rynku dostępnych jest coraz więcej rodzajów, choć od kilku lat na topie pozostają dwa: stalowe i granitowe. Który z nich wybrać? Najpierw przyjrzyjmy się, jakie mają parametry, a potem zdecydujmy.

Ponadczasowe i trwałe jak stal

Zlewozmywaki stalowe to rozwiązanie trwałe i ponadczasowe. Stal nierdzewna, z której są wykonane, pasuje do wystroju każdej kuchni, jak też innych urządzeń AGD, równie często z niej wykonanych. Produkuje się je w kilku rodzajach wykończenia: stal gładka, szczotkowana i len, oraz kilku stopniach wypolerowania. Ich powierzchnia nie wchodzi w reakcje chemiczne z używanymi w kuchni detergentami, nie rdzewieją, są odporne na bardzo wysoką temperaturę, uderzenia i szok termiczny. Bardzo łatwo utrzymać je w czystości, gdyż na ich powierzchni nie rozwijają się bakterie, a czyszczenie ich nie wymaga specjalnych preparatów, czy też procesów. Zlewozmywaki stalowe w pewnym stopniu amortyzują uderzenia, dzięki czemu szklanka upuszczona na dno komory takiego zlewozmywaka jest mniej narażona na stłuczenie niż ma to miejsce w przypadku innego materiału, np. granitu. Co więcej, stal nierdzewna jest materiałem w pełni podlegającym recyklingowi i w związku z tym zlewozmywak z niej wykonany nie zaśmieca środowiska.

Niestety zlewozmywaki stalowe nie są idealne i posiadają też kilka wad. Po pierwsze mają tylko jeden kolor – srebrzystoszary. Po drugie, w trakcie standardowego użytkowania ich powierzchnia pokrywa się siatką drobnych zarysowań, które pomimo że nie pomniejszają właściwości użytkowych, mogą drażnić wizualnie. „Pewnym lekarstwem na to jest wybór zlewozmywaka o strukturze „len” lub ze stali szczotkowanej, przy których to zjawisko nie występuje. Niektórym osobom przeszkadza także hałas wywoływany przez wodę uderzającą w dno zlewozmywaka wykonanego z cienkiej blachy. Aby temu zapobiec, Pyramis stosuje grubszą stal nierdzewną AISI 304 (18/10) oraz specjalne maty bitumiczne naklejane od spodu komory, które tłumią te odgłosy” – mówi Piotr Myśliwiec z firmy Pyramis. Wadą zlewozmywaków stalowych jest też ograniczone wzornictwo modeli. Wynika to z technologii głębokiego tłoczenia i właściwości stali nierdzewnej, które łącznie wymuszają określone kształty komór, ich promienie zaokrągleń, czy też występowanie przetłoczeń usztywniających.

Modne i różnorodne – granitowe

Zlewozmywaki granitowe produkowane są ze specjalnego kompozytu, w skład którego wchodzą zmielone minerały takie jak: granit, kwarc, krzem oraz piasek, akryl i żywice akrylowe. W przypadku nowoczesnych technologii produkcji różnego rodzaju ograniczenia występujące przy produkcji zlewozmywaków stalowych po prostu nie mają tu miejsca. Dlatego producenci zlewozmywaków granitowych prześcigają się eksperymentując z ciekawymi kształtami i wprowadzając na rynek coraz to nowsze produkty. Oprócz różnorodności kształtów, zlewozmywaki granitowe oferowane są także w wielu kolorach. Można zatem wybrać kształt i kolor dopasowany do potrzeb i wystroju wnętrza – np. koloru kuchennego blatu, glazury czy też innych elementów wyposażenia. „Pyramis oferuje zlewozmywaki granitowe w sześciu najbardziej poszukiwanych kolorach: biały polarny, beż piaskowy, szary betonowy, grafit metaliczny, karbon i czarny” – mówi Piotr Myśliwiec. Ale na rynku można znaleźć także zlewozmywaki czerwone, czy też niebieskie. Zaletą zlewozmywaków granitowych jest także ich masywna konstrukcja, która sprawia, że przy uderzeniu strumienia wody z kranu lub wrzuceniu sztućców hałas, jaki powstaje w takim momencie w zlewozmywaku stalowym, w modelu granitowym nie występuje. W trakcie codziennego użytkowania nie powstają nie ich powierzchni drobne rysy, jak na zlewozmywakach stalowych, a zacieki z wody są mniej widoczne.

Oczywiście zlewozmywaki granitowe mają również swoje wady. Te wyprodukowane przy użyciu starszych, a zarazem tańszych technologii, łatwiej uszkodzić ciężkim lub ostrym przedmiotem, na ich powierzchni często zbiera się kamień, co jest szczególnie widoczne w modelach o ciemnych kolorach, i wymaga okresowego „odkamieniania”, są mniej odporne na chemikalia oraz wysoką temperaturę. Dlatego warto wybierać modele produkowane przez dbających o renomę producentów, jak np. Pyramis, który stosuje najwyższej jakości piasek, włoskie żywice, proces silanizacji i wygrzewa swoje zlewozmywaki granitowe w piecu. Dzięki temu są one odporne na zarysowania, plamy z wina, kawy, a także temperatury do 280 stopni C, jakie mogą osiągnąć np. rozgrzana żeliwna patelnia, czy też gotujący się olej. Ich jakość potwierdza 30 letnia gwarancja producenta.

Ile to kosztuje?

Jeżeli chodzi o ceny, to najtańszy model można znaleźć wśród zlewozmywaków stalowych. Jednak nie oznacza to, że modele stalowe są tańsze od granitowych. Najtańszy zlewozmywak stalowy z oferty Pyramis – ET Semifalt 78 cm kosztuje 199 zł, natomiast najdroższy – dwukomorowy Astris – 3299 zł. Rozpiętość cen zlewozmywaków granitowych nie jest aż tak duża. W tym przypadku najtańszy model Pyramis Camea Mini kosztuje 599 zł, natomiast najdroższy – Pyramis Arkadia 1129 zł.