effectivepr warszawa - agencja marketingowa
  • Polski
  • English

Stal, granit, a może ceramika?


Przy zakupie nowego zlewozmywaka często pojawia się pytanie z jakiego materiału powinien być wykonany? Na rynku dostępnych jest wiele opcji, z których można wybierać:  zlewozmywaki ceramiczne, stalowe, konglomeratowe, potocznie nazywane granitowymi, oraz łączone z dwóch rodzajów materiałów, np. stalowo-granitowe czy też szklano-stalowe.

 

Zlewozmywak to wciąż niezbędne wyposażenie każdej kuchni. Chcemy, aby stanowił on element dekoracyjny, jak i funkcjonalny. Pasował stylistycznie do wnętrza, a jednocześnie był trwały. Na szczęście mamy z czego wybierać, gdyż na rynku dostępnych jest coraz więcej rodzajów, choć od kilku lat na topie pozostają dwa: stalowe i granitowe. Który zlewozmywak wybrać? Najpierw przyjrzyjmy się, jakie mają parametry, a potem zdecydujmy.

 

Eleganckie i odporne, choć wciąż rzadko spotykane

Choć w Polsce wciąż walczą o uwagę klientów, są niezwykle popularne w domach amerykańskich. Zlewozmywaki ceramiczne zyskały tam uznanie dzięki temu, że są wyjątkowo estetyczne, higieniczne, odporne i łatwe do utrzymania w czystości. Nie osadza się na nich kamień, a brud nie przywiera. Nie grozi im rdza, nie wchodzą w reakcje z kwasami i naturalnymi barwnikami zawartymi np. w przyprawach czy pożywieniu. Zlewozmywaki ceramiczne są też odporne na uszkodzenia mechaniczne, w tym zarysowania ostrymi przedmiotami, jak sztućce czy druciana szczotka oraz uderzenia. Liczy się także ich efektowny wygląd: występują w strukturze matowej i błyszczącej, wielu różnych rozmiarach, a także coraz częściej w różnych kolorach. Niezwykle elegancko i stylowo prezentują się w m.in. w kuchniach klasycznych, w stylu prowansalskim, rustykalnym czy romantycznym.

 

Ceramika ma też swoje wady. Jest ciężka i krucha, co może utrudniać jej transport i montaż. Jednak po zamontowaniu w blacie staje się niezwykle odporna. Rzadko, ale zdarza się, że występują na niej spękania szkliwa.

 

Minusem ceramiki jest także wysoka cena – dobrej jakości zlewozmywaki ceramiczne należą do jednych z droższych rozwiązań. W sklepach internetowych ich ceny wahają się od 350 zł do ponad 8000 zł.

 

Ponadczasowe i trwałe jak stal

Zlewozmywaki stalowe to rozwiązanie trwałe i ponadczasowe. Stal nierdzewna, z której są wykonane, pasuje do wystroju każdej kuchni, jak też innych urządzeń AGD, równie często z niej wykonanych. Produkuje się je w kilku rodzajach wykończenia: stal gładka, szczotkowana i len, oraz kilku stopniach wypolerowania. Ich powierzchnia nie wchodzi w reakcje chemiczne z używanymi w kuchni detergentami, nie rdzewieją, są odporne na bardzo wysoką temperaturę, uderzenia i szok termiczny. Bardzo łatwo utrzymać je w czystości, gdyż na ich powierzchni nie rozwijają się bakterie, a czyszczenie ich nie wymaga specjalnych preparatów, czy też procesów. Zlewozmywaki stalowe w pewnym stopniu amortyzują uderzenia, dzięki czemu szklanka upuszczona na dno komory takiego zlewozmywaka jest mniej narażona na stłuczenie niż ma to miejsce w przypadku innego materiału, np. granitu. Co więcej, stal nierdzewna jest materiałem w pełni podlegającym recyklingowi i w związku z tym zlewozmywak z niej wykonany nie zaśmieca środowiska.

 

Niestety zlewozmywaki stalowe nie są idealne i posiadają też kilka wad. Po pierwsze mają tylko jeden kolor – srebrzystoszary. Po drugie, w trakcie standardowego użytkowania ich powierzchnia pokrywa się siatką drobnych zarysowań, które pomimo że nie pomniejszają właściwości użytkowych, mogą drażnić wizualnie. „Pewnym lekarstwem na to jest wybór zlewozmywaka o strukturze „len” lub ze stali szczotkowanej, przy których to zjawisko nie występuje. Niektórym osobom przeszkadza także hałas wywoływany przez wodę uderzającą w dno zlewozmywaka wykonanego z cienkiej blachy. Aby temu zapobiec, Pyramis stosuje grubszą stal nierdzewną AISI 304 (18/10) oraz specjalne maty bitumiczne naklejane od spodu komory, które tłumią te odgłosy” – mówi Piotr Myśliwiec z firmy Pyramis, która produkuje zlewozmywaki, baterie kuchenne oraz inne elementy wyposażenia kuchni. Wadą zlewozmywaków stalowych jest też ograniczone wzornictwo modeli. Wynika to z technologii głębokiego tłoczenia i właściwości stali nierdzewnej, które łącznie wymuszają określone kształty komór, ich promienie zaokrągleń, czy też występowanie przetłoczeń usztywniających.

 

Jeżeli chodzi o ceny, to najtańszy model na rynku można znaleźć wśród zlewozmywaków stalowych. Najtańszy zlewozmywak stalowy z oferty Pyramis – ET Semifalt 78 cm kosztuje 199 zł, natomiast najdroższy – dwukomorowy Astris – 3299 zł.

 

Modne i różnorodne – granitowe

Zlewozmywaki granitowe produkowane są ze specjalnego kompozytu, w skład którego wchodzą zmielone minerały takie jak: granit, kwarc, krzem oraz piasek, akryl i żywice akrylowe. W przypadku nowoczesnych technologii produkcji różnego rodzaju ograniczenia występujące przy produkcji zlewozmywaków stalowych po prostu nie mają tu miejsca. Dlatego producenci zlewozmywaków granitowych prześcigają się eksperymentując z ciekawymi kształtami i wprowadzając na rynek coraz to nowsze produkty. Na przykład grecki producent pracuje obecnie nad modelem nawiązującym do stylu „farmhouse”, w którym do tej pory produkowano tylko zlewozmywaki ceramiczne. Oprócz różnorodności kształtów, zlewozmywaki granitowe oferowane są także w wielu kolorach. Można zatem wybrać kształt i kolor dopasowany do potrzeb i wystroju wnętrza – np. koloru kuchennego blatu, glazury, czy też innych elementów wyposażenia. „Pyramis oferuje zlewozmywaki granitowe w sześciu najbardziej poszukiwanych kolorach: biały polarny, beż piaskowy, szary betonowy, grafit metaliczny, karbon i czarny.  Model „farmhouse”, również będzie dostępny w kilku wersjach kolorystycznych” – mówi Piotr Myśliwiec. Ale na rynku można znaleźć także zlewozmywaki czerwone, czy też niebieskie.

Zaletą zlewozmywaków granitowych jest także ich masywna konstrukcja, która sprawia, że przy uderzeniu strumienia wody z kranu lub wrzuceniu sztućców hałas, jaki powstaje w takim momencie w zlewozmywaku stalowym, w modelu granitowym nie występuje. W trakcie codziennego użytkowania nie powstają nie ich powierzchni drobne rysy, jak na zlewozmywakach stalowych, a zacieki z wody są mniej widoczne.

 

Oczywiście zlewozmywaki granitowe mają również swoje wady. Te wyprodukowane przy użyciu starszych, a zarazem tańszych technologii, łatwiej uszkodzić ciężkim lub ostrym przedmiotem, na ich powierzchni często zbiera się kamień, co jest szczególnie widoczne w modelach o ciemnych kolorach, i wymaga okresowego „odkamieniania”, są mniej odporne na chemikalia oraz wysoką temperaturę. Dlatego warto wybierać modele produkowane przez dbających o renomę producentów, jak np. Pyramis, który stosuje w produkcji m.in. najwyższej jakości piasek poddany procesowi silanizacji, dzięki któremu ziarenka piasku są idealnie okrągłe i ściśle do siebie przylegają nie pozwalając wniknąć w strukturę zlewozmywaka cząstkom np. kurkumy, wina czy herbaty. Oprócz tego firma stosuje włoskie żywice i wygrzewa swoje zlewozmywaki granitowe w piecu. Taki proces produkcji sprawia, że zlewozmywaki Pyramis wykonane z konglomeratu są odporne na zarysowania, plamy z wina, kawy, a także temperatury do 280 stopni C, jakie mogą osiągnąć np. rozgrzana żeliwna patelnia, czy też gotujący się olej. Ich jakość potwierdza 30 letnia gwarancja producenta.

 

Patrząc na ceny, można zauważyć, że rozpiętość cen zlewozmywaków granitowych nie jest aż tak duża jak w przypadku zlewozmywaków stalowych. Najtańszy model Pyramis to Camea Mini, która kosztuje 599 zł, natomiast najdroższy – Pyramis Arkadia – 1129 zł.

 

Rozwiązania hybrydowe

Od niedawna na rynku dostępne są również efektownie wyglądające zlewozmywaki z elementami szklanymi, np. szklanym blatem i stalową komorą. Ociekacz wykonuje się z grubego, hartowanego szkła, które jest trwałe, odporne na temperaturę, zarysowania i przebarwienia, a także może mieć wiele kolorów jak i wzorów. Zaletą szkła jest także to, że nie przyjmuje zapachów oraz jest bardzo higieniczne i łatwe w utrzymaniu w czystości. Istnieją też połączenia konglomeratu ze stalą, jak w zlewozmywaku Pyrros marki Pyramis powstałym z wytrzymałej stali szlachetnej o grubości 0,8 mm zatopionej w gładkim, granitowym ociekaczu. Taki mariaż dwóch szlachetnych surowców przeznaczony jest dla wymagającym miłośników sprzętów z najwyższej półki. Jego cena katalogowa brutto wynosi 2 999 zł.