effectivepr warszawa - agencja marketingowa
  • Polski
  • English

Efektowny sufit tworzy unikalne wnętrza


Sufit najczęściej kojarzy nam się z białą, płaską i nudną powierzchnią. Wiele osób nie uważa go za część wystroju wnętrza, a co za tym idzie nie bierze pod uwagę unikalnego projektu sufitu podczas aranżacji. Tymczasem dobry projekt sufitu powinien przyciągać wzrok i uzupełniać resztę wystroju wnętrza.

Sufity są zazwyczaj ostatnią rzeczą, która jest uwzględniana w projekcie i najczęściej kończą jako biała powierzchnia nie kolidująca z resztą wystroju. Niesłusznie. Sufit może nadać wnętrzu unikalnego charakteru, którego nie uda się uzyskać ani za pomocą sztuki ani też mebli. – Moim zdaniem powinniśmy traktować sufit jako kolejną ścianę do dekoracji. Dostępne rozwiązania sufitowe umożliwiają tworzenie projektów, jakie tylko możemy sobie wyobrazić. Możemy bawić się zarówno formą sufitu, jak i jego funkcją, aby dobrać taką konstrukcję, która stanie się uzupełnieniem budynku – zauważa …. ekspert marki Rockfon.

Sufit nie stanowi ograniczenia

W projektowaniu wnętrz kładzie się obecnie nacisk na dobre samopoczucie i komfort człowieka. Projektanci biorą pod uwagę światło, formę, powierzchnię, często pomijając dźwięk. Niemniej jednak, sufity akustyczne są ważnym element aranżacji. Redukcja hałasu stanowi bowiem niezwykle ważną kwestię w biurach, restauracjach, szkołach i służbie zdrowia, a coraz częściej także w naszych prywatnych domach.

Odpowiednio zaprojektowany sufit akustyczny pełni we wnętrzu wiele funkcji. Wciągając naturalne światło dzienne w głąb przestrzeni maksymalizuje jej użyteczność, energooszczędność i komfort przebywających w niej osób. Ogranicza hałas, zapewniając lepszą zrozumiałość mowy i znakomitą dźwiękochłonność, dzięki czemu poprawia się ogólny klimat wnętrza. Jest również uzupełnieniem wizji aranżacji wnętrza.

Podczas aranżacji przestrzeni architekt i projektant zastanawiają się nad każdym drobnym szczegółem, począwszy od kolorów na ścianach, a skończywszy na tym, jak ludzie będą się czuć i doświadczać pomieszczenia po wejściu do niego. Dlaczego więc nie dobrać sufitu, który uzupełni wystrój pomieszczenia i zapewni najlepsze wrażenia z przebywania w nim? Oto przykłady niebanalnych rozwiązań.

Betonowa konstrukcja zmiękczona za pomocą akustycznych wysp

Coworkingowe pomieszczenia firmy Solutions Rent mieszczące się w odrestaurowanej Warszawskiej kamienicy są przykładem otwartej konstrukcji sufitu połączonej ze stylowym wnętrzem, które pomimo dużej ilości powierzchni odbijających światło zapewnia idealne warunki pracy. Podstawą wystroju wnętrza jest klasyczne i ponadczasowe połączenie bieli, czerni i szarości, które zostało wzbogacone o odważne kolory na ścianach, różne tkaniny tapicerskie, obrazy i wykładziny. W przeszkleniach i drzwiach zastosowano szczebliny, a ściany zostały pokryte stiukiem. Komfort akustyczny w salach konferencyjnych zapewnił dźwiękochłonny sufit Rockfon Mono Acoustic.

Kolor według pochłaniaczy przestrzennych

Przykład pięknego rozwiązania sufitowego z Amsterdamu. W hotelu Meininger zastosowano otwartą konstrukcję z widocznym stelażem połączoną z niezwykłym kolorowym sufitem, który został zainspirowany słynnymi słonecznikami Vincenta van Gogha. Ta dynamiczna przestrzeń, obejmująca nowoczesny sufit w lobby, podkreśla żywy charakter pokoi w hotelu. Zespół Laboratory for Visionary Architecture wykorzystał 931 przegród Rockfon Contour® w całym holu.

Sufit w kształcie odwróconych piramid

Artystyczną wizję architekta inspirowaną sztuką origami zrealizowano w części restauracyjnej 5-gwiazdkowym hotelu Llaut Palace na Majorce. W tym projekcie potrzebny był materiał, który umożliwia budowę wierzchołków i trójkątnych kształtów, a także zapewnia wysoki współczynnik absorpcji, ponieważ jest to przestrzeń o dużym natężeniu ruchu. Stylowy design uzyskano dzięki płytom Rockfon Mono Acoustic.

Różnorodność kolorów i kształtów

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wysokiej to jeden z najnowocześniejszych w kraju obiektów dydaktyczno-wychowawczych. W kompleksie mieści się szkoła podstawowa, przedszkole, żłobek i świetlica. Nowoczesny budynek został zaprojektowany ze szczególną dbałością o komfort dzieci. Architekci mistrzowsko połączyli walory estetyczne z funkcjonalnością, stosując m.in. sufity dźwiękochłonne Rockfon® Eclipse™.