effectivepr warszawa - agencja marketingowa
  • Polski
  • English

Dlaczego akustyka architektoniczna jest teraz tak ważna?


Zanieczyszczenie hałasem zajmuje drugie miejsce na liście priorytetów Światowej Organizacji Zdrowia, zaraz po zanieczyszczeniu powietrza. Dziś nawet neurobiolodzy otwarcie mówią o akustyce i jej rosnącym znaczeniu z punktu widzenia ludzi. Bardziej świadomi skutków hałasu przykładamy coraz większą wagę do znaczenia akustyki w projektowaniu budynków oraz ich wnętrz.

Obecnie hałas jest definiowany jako „niepożądany dźwięk, nieprowadzący do uszkodzenia słuchu”. Jest on nie tylko niezdrowy, ale przy natężeniu powyżej około 80 dB (A) może stanowić zagrożenie. Dlatego dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy projektów architektonicznych i konstrukcji budynków, które uwzględniają akustykę architektoniczną – naukę i inżynierię zajmująca się interakcją między ludźmi a dźwiękiem, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Obejmuje ona badanie domów i budynków oraz ich projektowanie pod kątem uzyskania optymalnych właściwości akustycznych.

 

Akustyka architektoniczna ma oczywisty wpływ na projekt budynku. Budynek usytuowany w pobliżu torów kolejowych wymaga zaprojektowania akustyki tak, aby obecność hałasu nie wpływała na niego negatywnie. Zarówno przestrzeń wewnętrzną, jak i zewnętrzną należy komponować od samego początku w maksymalnie subtelny sposób, aby uzyskać optymalną akustykę, a jednocześnie nie postawić wielkiej fasady, która całkowicie odizoluje dźwięk. Dzięki dostępnym rozwiązaniom i technologiom, jak np. systemy akustyczne Rockfon, możliwe jest połączenie wysokiej skuteczności pochłaniania dźwięku z piękną architekturą, zachowując jednocześnie równowagę między kosztami a samym wzornictwem.

 

Każdy element konstrukcji budynku ma wpływ na jego charakterystyki akustyczne. Dźwięk zdecydowanie wpływa na charakter przestrzeni. Można zaprojektować zarówno przestrzeń, która będzie sprzyjać koncentracji, jak i taką, w której łatwiej będzie prowadzić rozmowy czy nawet wygłaszać przemówienia. Akustyka wpływa na nasze samopoczucie i otaczające nas środowisko. Zła może np. całkowicie zepsuć potencjalnie przyjemną rozmowę w restauracji, z uwagi na niemożność zrozumienia drugiej osoby. Z kolei solidna akustyka przestrzeni wpływa pozytywnie na jej ogólną atmosferę. „Dużo ludzi uważa, że hałas w restauracji jest spowodowany liczbą obecnych w niej osób, a nie akustyką. Dlatego budowanie świadomości odgrywa tak ważną rolę w pracy architektów” – zauważa Camilla Casiccia, architekt wnętrz w firmie architektonicznej Van Mourik.

 

W projektowaniu wnętrz akustykę warto mieć na uwadze od samego początku. W niektórych przypadkach przeprojektowuje się istniejące wnętrza i pracuje nad zmianą istniejącej akustyki. Jeśli np. projektowana jest biblioteka, musi to być przestrzeń z założenia bardzo cicha. W projekcie wnętrza uwzględnia się też dynamikę przestrzeni — czy to pod kątem intymności, czy choćby wymagań sal konferencyjnych lub teatrów. Niektóre przestrzenie mają też własną, unikatową tożsamość, którą można połączyć z akustyką. Piękno można wydobyć z każdej przestrzeni i każdej właściwości akustycznej.

 

Zanieczyszczenie hałasem to problem, który stale się pogłębia. Dlatego warto mieć świadomość, w jaki sposób optymalnie stawiać budynki, aby wyeliminować wszechobecny hałas. Jak rozwijać przestrzenie publiczne i ich relacje z budynkami, aby zachować optymalną akustykę. „Niwelowanie zanieczyszczenia hałasem powinno stanowić priorytet, dlatego musimy edukować ludzi w zakresie akustyki, która stanowi nieodłączny aspekt zrównoważonego świata„ – powiedziała Lizaveta Biaskubskaya z Rockfon Polska i dodała: „Projektowanie akustyczne to zapewnienie ludziom wolności wyboru — tak, aby mogli pozostać częścią miasta, a zarazem wieść spokojne życie we własnej enklawie”.