effectivepr warszawa - agencja marketingowa
  • Polski
  • English

Pomóż szkole w walce z hałasem


Gdy wchodzimy do szkoły podstawowej pełnej uczniów uderza nas panujący tam hałas. Po chwili boli nas głowa i chcemy jak najszybciej wyjść. Tak jest w większości placówek w naszym kraju. Hałas powoduje zmęczenie, obniża efektywność nauki i może skutkować trwałym uszkodzeniem nerwu słuchowego. Od września br. każda szkoła podstawowa w Polsce ma szansę to zmienić i bezpłatnie zmodernizować akustycznie wybraną salę lekcyjną.   

Dźwięk jest powszechnie wykorzystywanym w nauczaniu nośnikiem informacji, bez którego nie wyobrażamy sobie edukacji. Jednak ma on swoją niepożądaną formę – hałas. To właśnie hałas stał się problemem przepełnionych szkół podstawowych mieszczących się w starych, niezmodernizowanych budynkach. Według danych Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach hałas na przerwach szkolnych dochodzi do 110 dB – tak głośna jest pracująca piła łańcuchowa. Z kolei na lekcjach nie jest lepiej – nawet 86 dB, czyli głośniej niż na ruchliwej ulicy. Oba wyniki stanowią zagrożenie dla zdrowia, nie wspominając o efektywności kształcenia.

Zła akustyka w klasach, na korytarzach, salach gimnastycznych i stołówkach powoduje u uczniów oraz kadry nauczycielskiej szybsze zmęczenie, obniża efektywność nauki i regeneracji sił. Można to zmienić modernizując szkoły, dostosowując je do wymagań obowiązującej od 2018 roku normy PN-B-02151-04: 2015-06. Umożliwia to zastosowanie akustycznych materiałów dźwiękochłonnych w postaci sufitów podwieszanych czy okładzin ściennych ze skalnej wełny mineralnej.

Od września br. każda szkoła podstawowa ma szansę na darmową modernizację akustyczną wybranej sali lekcyjnej. Producent rozwiązań akustycznych – Rockfon, ufundował trzy takie nagrody dla szkół w konkursie „Dźwięki mojej szkoły”. Aby tematyką zdrowych warunków do nauki zainteresować młode pokolenie, zadanie konkursowe skierowano właśnie do uczniów. Mają oni przygotować krótki opis (do 100 słów) oraz ilustrującą go pracę plastyczną formatu A4 na temat: „Dźwięki mojej szkoły”. Nagrodami dla uczniów będą hulajnogi oraz sprzęt sportowy, natomiast dla szkół, w których uczą się zwycięzcy konkursu – wykonanie modernizacji akustycznej sali lekcyjnej obejmującej niezbędne do niej materiały. Konkurs rozpoczyna się 16 września 2019 r., a termin nadsyłania prac upływa 31 października 2019 r. Regulamin konkursu znajduje się na: www.rockfon.pl/konkurs.