effectivepr warszawa - agencja marketingowa
  • Polski
  • English

Akustyka i design sali wielofunkcyjnej Kampusu Wielickiego


Zaprojektowanie niebanalnej, atrakcyjnej wizualnie sali wielofunkcyjnej, która jednocześnie spełnia wymagania normy akustycznej, może stanowić wyzwanie. Zmierzyli się z nim projektanci biura LUNAR architekci, którzy by sprostać obydwu kryteriom zastosowali w Kampusie Wielickim dźwiękochłonne wyspy Rockfon® Eclipse oraz dekoracyjne panele ścienne Rockfon Eclipse Wall.

Sale wielofunkcyjne nie są łatwe do zaprojektowania ze względu na wielość funkcji, jakie mają spełniać. Muszą przede wszystkim umożliwiać dowolne aranżowanie ich przestrzeni w celu dostosowywania do odbywającego się w nich wydarzenia, w tym podział na mniejsze pomieszczenia. Problematyczne mogą wobec tego okazać się odmienne wymagania dotyczące parametrów akustycznych. Wobec tego znalezienie uniwersalnego rozwiązania akustycznego do prowadzenia różnorodnej działalności jest tutaj kluczowe.

Przykładem rozwiązania kwestii akustyki przy zachowaniu nowoczesnego designu jest sala wielofunkcyjna o powierzchni ok. 240 m2 znajdująca się w kompleksie Kampusu Wielickiego. Celem projektu wnętrza sali było stworzenie przestrzeni pełniącej funkcje konferencyjne, ale również bankietowe oraz rekreacyjne, np. organizacja lekcji tańca, baletu czy jogi. Inwestorowi zależało na stworzeniu takiej akustyki pomieszczenia, która zapewniłaby komfort akustyczny użytkownikom sali w przypadku pełnienia przez nią każdej z przewidzianych funkcji, prowadzenia każdej z przewidzianych działalności zarówno na całej powierzchni sali, jak i na jej wydzielonej części.

Brak odpowiednich warunków akustycznych, na przykład zbyt długi czas pogłosu w sali lub jej wydzielonej części wpływałby negatywnie na zrozumiałość mowy, szczególnie ważną w przypadku organizacji konferencji i wykładów. Inwestor oczekiwał zastosowania rozwiązań efektywnych i trwałych. Projektanci z biura LUNAR architekci spełnili te wymagania, tworząc estetyczne oraz zdrowe akustycznie wnętrze.

Obecnie na rynku dostępna jest coraz większa liczba rozwiązań poprawiających akustykę we wnętrzach publicznych czy biurowych i jednocześnie ciekawych pod względem estetycznym. Są one różnorodne pod względem materiałów, kształtów i kolorów. W przypadku Kampusu Wielickiego LUNAR architekci wybrali wyspy akustyczne Rockfon® Eclipse™, które są dostępne w różnych kształtach i wymiarach oraz w różnych kolorach. Zastosowano je w sali wielofunkcyjnej, szatni, toaletach oraz ciągach komunikacyjnych. Wyspy akustyczne Eclipse zamontowano w sali wielofunkcyjnej zarówno na sufitach, jak i na ścianach.

„Sufit wyspowy Rockfon® Eclipse został wybrany ze względu na poprawę akustyki w dużej przestrzeni sali wielofunkcyjnej. Ważnym czynnikiem był sposób montażu i efekt wizualny, który chcieliśmy uzyskać, wprowadzający trójwymiarowość sufitu”, powiedziała arch. Dorota Majka-Miętka, LUNAR architekci.

Kampus Wielicki jest jednym z najnowocześniejszych obiektów edukacyjnych w Małopolsce. Ma w nim siedzibę Zespół Szkół im. Brata Alojzego Kosiby, który jest jedyną w powiecie wielickim placówką dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną oraz autyzmem, a także Powiatowe Centrum Doskonalenia Zawodowego i Ustawicznego przygotowujące młodzież do podjęcia pracy w kilkunastu zawodach. Pełni również funkcję centrum konferencyjnego, kulturalnego i sportowego. Organizowane są w nim spotkania, prezentacje artystyczne i widowiska sportowe, wykraczające poza typowo edukacyjny charakter obiektu.